Fit yazılar Hastalıklarda Beslenme Sağlıklı Beslenme

Bel Çevresi Neden Önemli?

Bel Çevresi Neden Önemli?

Son yıllarda yapılan çalışmalar vücuttaki toplam yağ miktarından çok yağın vücutta bulunduğu bölge ve dağılımı üzerinde durmaktadır. Karın-bel çevresinde bulunan fazla yağlar, kalça çevresinde bulunanlardan daha tehlikelidir. Yapılan çalışmalar, bel çevresi yağlanmanın özellikle kalp sağlığı için çok tehlikeli olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda osteoporoz, demans (unutkanlık), Alzheimer, diyabet, kolon kanseri, metabolik sendrom, yüksek kan basıncı gibi sağlık problemleri ile bağlantılı olduğu görülmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre tek başına bel çevresi ölçümünün erkeklerde 94 cm, kadınlarda 80 cm ve üzerinde olması hastalık riski ile ilişkilidir. Yağın karın bölgesinde ve iç organlarda toplanması aynı zamanda  insülin direncine yol açmaktadır. İnsülin direnci ise obezite ile yol açtığı Tip 2 Diyabet, hipertansiyon, dislipidemi, koroner arter hastalıkları arasındaki ilişkiyi sağlayan en önemli faktördür.

Yapılan araştırmalar hidrojenize yağlardan üretilen ve margarin, pastane ürünleri, kurabiye ve kızarmış yiyeceklerde bulunan trans yağ asitlerinin karın-bel çevresindeki yağlanmayı daha çok arttırdığını ve vücudun diğer bölgelerine oranla yağ hücrelerinin bel çevresine dağılımına neden olduğunu göstermektedir.

Peki bel çevresi nasıl incelir? Alınan kaloriyi azaltmak ve daha fazla egzersiz bu anlamda en etkili çözüm. Rafine şeker, fast food ve paketli ürün tüketimini azaltmak ise ilk yapılması gerekenler arasında. Meyve, sebze, tam tahıl, düşük yağlı süt ürünleri, kurubaklagil, yağlı tohumlar, yağsız et, balık, yumurta ile tüm besin öğelerini karşılayan dengeli bir diyet ve  egzersiz ile bel çevresini kontrol altına alabilmek mümkün. Ayrıca lif içeriği yüksek besinleri tercih etmek , karın-bel çevresindeki yağları azaltmaya yardımcı olmaktadır. Alkol tüketimini sınırlandırmak ve gece atıştırmalarını kontrol altına almak da abdominal yağlanmayı azaltmak için oldukça önemli.

Yorum Yazın

three × one =

*

Call Now Button
error: İçerik korumalıdır !!