Fit yazılar Sağlıklı Beslenme

Daha Güzel Bir Cilt İçin 10 Besin

Tam da o hepimizin bildiği reklamda söylenildiği gibi değil mi çünkü en değerli giysimiz cildimiz. Kim istemez bebekler gibi bir cildi:) Daha güzel bir cilt için sağlıklı beslenme olmazsa olmazlardan. Bir de öyle güzel bazı besinler var ki adeta cilt dostu. Peki bu besinler ne yapıyor, cildimizi nasıl koruyor işte süper kadınlar için süper besinler 🙂

Kırmızı dolmalık biber

Düşük enerji ve yüksek posasıyla hem tok hissettiren, hem de kusursuz bir cilt için mükemmel bir besin! Bir kırmızı biber günlük C vitamini ihtiyacının % 100’den fazlasını içerir. Ayrıca, diyet lifi ve B6 vitamininden zengindir. Karatenoid içeriğiyle kırışıklıkları önler ve daha genç bir görünüm sağlar, cildin kan dolaşımını artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca karotenoidler, akneyle mücadelede mükemmel savaşçılardır.

Bitter çikolata

Bitter çikolata parlak bir cilt için etkili antioksidanlar, yağ asitleri ve flavanollerden zengindir. Bitter çikolatadaki antioksidanlar ciltteki pürüzleri azaltmaya ve güneş hasarına karşı korumaya yardımcı olur. Ayrıca, kakao sağlıklı bir deri için kan dolaşımını artırarak, arterleri rahatlatır. %80 kakao içerenleri tercih edin.

Somon

Somon stres, anksiyete ve depresyon ile mücadele için mükemmel bir besindir. Somon aynı zamanda D vitamininden zengindir, ve D vitamini kalp, kemik, kolon ve beyin sağlığımız için önemlidir. Somon inflamasyon, kırışıklıklar ve akne mücadele için mükemmel bir ajan olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Yüksek omega-3 içeriği de dıştan içe cildinizi nemlendirir.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı yaklaşık yüzde 90 doymuş yağ içerir.Bunlardan laurik asit, virüsler, enfeksiyon, iltihap ve akneden uzak tutan, güçlü antibakteriyel ve antiviral madde içerir. Hindistan cevizi yağı da cildinizi nemli, yumuşak ve kırışıksız tutmak için mükemmel esansiyel yağ asitleri ve E vitamini bakımından da zengindir.

Yeşil çay

Zengin antioksidan içeriğine sahip olan yeşil çay vücudunuzun rahatlamasınıı ve stresi azaltmaya yardımcı olan eşsiz bir amino asit olan L-teanin içerir. Çay sıcak olduğunda, , anti-kanser ve anti-inflamatuar özellikleri ile kanıtlanmış antioksidan özelliğinde olan kateşinler ortaya çıkar.Yeşil çay aynı zamanda yüksek kan basıncı gelişme riskini de azaltabilir.

 Ispanak

Demir, folat, klorofil, E vitamini, magnezyum, A vitamini, posa, bitkisel protein ve C vitamini açısından harika bir kaynaktır. Antioksidan özelliği nedeniyle ,vitamin C, E ve A özellikle cildiniz için harika vitaminlerdir. Ispanak her türlü cilt sorunlarıyla mücadele eden antioksidanlardan zengindir. Ispanak yiyerek, dıştan içe cildinizi temizleyebilirsiniz.

Tohumlar

Chia tohumu, kenevir tohumu, ayçiçeği çekirdeği, kabak çekirdeği ve keten tohumu tüm cildiniz için harika kaynaklardır. Kabak çekirdeği ve ayçiçeği çekirdeği hem selenyum, E vitamini, magnezyum ve protein bakımından zengindir. Selenyum ve protein tüm kırışıklıkları önler, E vitamini cildinizin nemini sağlar ve magnezyum stres seviyesini düşürür. Keten,chia ve kenevir tohumu sağlıklı Omega 3 yağ asitleriyle kırışıklıklarla mücadele ve akneler için idealdir. Ayrıca, bu tohumlar protein bakımından da zengindir.

Kereviz

K vitamini içeriğiyle kan dolaşımını düzenler ve yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Bu stres düzeyini azaltabilir, ve bildiğiniz gibi stres kötü cilt, migren ve hatta kansere neden olabilir.Kereviz aynı zamanda doğal sodyum, potasyum ve su içerir, ve su kaybını önlemeye yardımcı olabilir. Susuz bir cilt kuruluk, pullanan, kırışık bir cilt demektir.

Papaya

Papaya düşük fruktoz içeren ve sindirime yardımcı bir besindir. C ve E vitaminleri ve beta-karoten içeriğiyle antioksidan özelliktedir, iltihap ve akneleri azaltmak için de birebirdir. Ayrıca içeriğindeki C vitaminiyle güneş hasarına karşı cildinizi koruyabilir.

Havuç

Sadece gözler için değil cilt için de çok faydalı bir besindir. Havuç A vitamini bakımından zengin olan ve derinin dış tabakadaki hücrelerin aşırı üretimimini önlemeye yardımcı olan bir besindir. Havuc A vitamini içeriğiyle cilt kanseri hücrelerinin gelişimini azaltır. Yani güzel bir cilt için her gün 1 küçük havuç yiyebilirsiniz.

 

Yorum Yazın

twenty − nine =

*

Call Now Button
error: İçerik korumalıdır !!