Fit yazılar Sağlıklı Beslenme

Yumurta İçin 5 Neden

Yumurta yemek için her gün birçok neden sayıyoruz ama son bilimsel çalışmalar bambaşka 5 neden daha gösteriyor. İşte onlar.

Yumurta yiyin sağlıklı bebekleriniz olsun.

Hamile kadınlar için yumurta şarttır, neden mi? Çünkü yumurta bebeklerin büyümesi sırasında beyin gelişimi için gereken B vitaminini ailesinin bir üyesi olan kolin içerir. Kolin desteği bebeklerde down sendromu, demans ve diğer zihinsel bozukluklar için riskleri azaltır.

Yumurta akşam atıştırma problemlerinizi kontrol etmenize yardımcı olur.

2013’te yapılan bir araştırmada yüksek proteinli kahvaltı gün boyu açlık hissini yatıştırmada etkili olmuştur. Yüksek kaliteli bir protein olan yumurta yetişkinlerde uzun süreli tokluk sağlamıştır. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız ve akşam 7 den sonra cips ve şekerlemeler için kendinizi tutamıyorsanız gün içinde yumurta tüketmeyi deneyin.

Yumurta reflekslerinizi geliştirir.

Yumurtada yer alan tirozinle ilgili yapılan bir araştırmada trozin alan grubun almayan gruba göre diz refleks yanıtlarının daha hızlı olduğu saptanmıştır. Araştırmacılar kaza ya da normal bir zamanda refleksler için sürücülere trozin etkisinin faydalı olabileceğini söylüyor.

Yumurta kanser riskini azaltmaya yardımcıdır.

Yumurta içindeki antioksidanlar ABD 2011 verilerine göre öldüren iki temel hastalık olan kalp hastalıkları ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olur. Yumurtayı pişirmek antioksidanları yarı yarıya azaltır ancak bu haliyle bile elmadaki antoksidanların kadar antioksidan içerir.

Yumurta kan basıncı seviyelerini düşürmeye yardımcıdır.

2009’da yapılan bir çalışmaya göre yumurtadaki protein bir tür hipertansiyon ilacı olan ACE(anjiotensin-dönüştürücü-enzim) inhibitörleri ile aynı etki gösteriyor. Yüksek kan basıncı riskinin azalması demek aynı zamanda kalp hastalıkları riskini de azaltıyor.

1 Yorum

  • bir akrabam akciğerde su toplaması sorunu vardı doktor bol bol yumurta akı tüketmesini istedi neden istedi merak ediyorum faydası nedir.

Yorum Yazın

sixteen − 13 =

*

Call Now Button
error: İçerik korumalıdır !!